/ Co je to masáž?

 

                                             TAJEMSTVÍ MASÁŽE

 

Masáž je terapie, kterou se mohou aplikováním tlaku na svaly a tkáně léčit zranění, zmírňovat bolesti a stres, zlepšovat krevní oběh a uvolňovat napětí.

VÝZNAM MASÁŽE

Masáž ovlivňuje celkový stav organismu, a to jak tělesný, tak duševní. Účinek na tělesnou stránku se projevuje jednak na pokožce urychleným odstraňováním povrchových, zrohovatělých vrstev kůže, podstatným zvýšením výživy kožních buněk a zlepšením jejich činnosti.

Zřejmým je účinek masážních hmatů na ztuhlá místa svalové tkáně. Při naprostém uvolnění svalu a pravidelném masírování lze takové zatvrdliny odstranit. Masáž působí i na soustavu nervovou.. Masáž také spouští uvolňování neurohormonů „dobré nálady“, které zase stimulují obranyschopnost těla.

 
Nejstarší zmínky o masážích pochází z Mezopotámie, ze staré Číny a z Egypta a jsou datovány do doby již od druhé poloviny třetího tisíciletí před naším letopočtem.
 
Na území Evropy se masáž nejvíce proslavila ve starověkém Řecku, kde ji propagoval hlavně slavný řecký lékař Hippokratés.
 
Za otce moderního pojetí dnešní klasické masáže je považován švédsky teolog a literát Peter Henrik Ling  (1776 – 1839), který v 19. století vybudoval ve Švédsku  výukové  masážní středisko. Byl to právě on, kdo stanovil základní postupy a hmaty klasické masáže, z kterých se, v masérské praxi, vychází v podstatě dodnes.
 
V Čechách je za zakladatele moderní masáže považován ortoped Vítězslav Chlumský (1867 – 1943).
 
Klasická masáž je jedna z nejstarších manuálních technik, při které se používá tlak, tření, hnětení či vytřásání příslušných svalových partií.
 

V čem prospívá:

Masáž stimuluje krevní oběh a urychluje vylučování odpadních látek z těla.

Masáž posiluje odolnost vůči nemocem.

Masáž podporuje lymfatický oběh a nervový systém.

Masáž urychluje obnovu poškozených tkání.

Masáž zmírňuje bolesti a napětí svalů.

Masáž zvyšuje pružnost těla.

Masáž urychluje hojení ran.

Masáž působí proti stresu.

Masáž podporuje pravidelný spánek.

Masáž odstraňuje únavu, migrény a otoky.

 

Pravidelná masáž je také velmi dobrým doplňkem při jakékoliv fyzické aktivitě.